Sukcesy potentatów i silnej grupy średnich firm
ranking | Dwanaście procent polskiego eksportu powstaje w tym regionie Polski. „Rzeczpospolita” uhonorowała firmy i wybitnych menedżerów.
Adam woźniak
– Eksport jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki – podkreślał redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota na uroczystej gali organizowanego przez redakcję konkursu Regionalne Orły Eksportu w województwie dolnośląskim, która odbyła się w środę we Wrocławiu. Eksport ma już blisko 40-procentowy udział w tworzeniu polskiego PKB. Według Ministerstwa Gospodarki w roku 2020 ten udział może wzrosnąć do nawet 60 proc.
Wrocław to drugie po Warszawie miejsce, gdzie „Rzeczpospolita" wybierała najlepszych eksporterów regionu w cyklu regionalnych konferencji. Celem przedsięwzięcia jest promocja eksportu i zachęcanie firm do otwierania się na zagraniczne rynki. Według wstępnych wyliczeń cały polski eksport w ubiegłym roku przekroczył 163 mld euro, a w roku obecnym powinien przekroczyć 170 mld euro.
Obszar Dolnego Śląska to jeden z najbardziej aktywnych regionów.
– Dwanaście procent całego polskiego eksportu przypada właśnie na Dolny Śląsk – mówiła Magdalena Bednarska-Wajerowska, dyrektor wydziału koordynacji polityki regionalnej w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim.
Jedną z eksportowych wizytówek regionu jest lubiński KGHM. Działa tu też wiele małych i średnich przedsiębiorstw, które swój rozwój opierają na działalności za granicą.
W konkursie Regionalnych Orłów Eksportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta