Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na chiński Nowy Rok

19 lutego 2015 | Ekonomia
John R. Rendall
źródło: materiały prasowe
John R. Rendall

Rosnąca zamożność krajów Azji oraz kształtowanie się licznej klasy średniej to szansa dla polskich firm – wskazuje wiceprezes HSBC Bank Polska.

John R. Rendall

W Europie zdążyliśmy już zapomnieć o Nowym Roku. Tymczasem dla Chińczyków nowy rok dopiero się zaczyna: to święto ruchome, wyznaczane przez kalendarz księżycowy. W 2015 r. przypada 19 lutego. To okazja do podróży w rodzinne strony. Podobnie jak Boże Narodzenie w zachodnim kręgu kulturowym, chiński Nowy Rok poprzedza gorączka przygotowań i zakupów.

Świąteczny zastój

Obchody trwają od kilku do kilkunastu dni, w trakcie których wiele chińskich firm wstrzymuje produkcję. Dlatego święto poprzedzają gorączkowe próby wyprodukowania i wysłania towaru do odbiorców, aby zdążyć przed zastojem. Wywołuje to nerwowość nie tylko wśród Chińczyków, ale także wśród odbiorców ich towarów ze wszystkich stron świata. Chiny są największym globalnym eksporterem, a więc od terminowości ich dostaw może zależeć los setek tysięcy firm. Jeśli konsumenci z Polski czy Francji nie znajdą w sklepach ulubionych produktów, mogą nie być tak wyrozumiali, jak klienci z krajów azjatyckich, gdzie też się obchodzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament