Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zadbać o politykę samochodową

19 lutego 2015 | Dobra Firma | Katarzyna Tomalak

Spółki, które udostępniają zatrudnionym służbowe auta do prywatnych jazd, powinny mieć wewnętrzne regulaminy określające zasady korzystania z firmowej floty. W przeciwnym razie od kwot ryczałtu dla pracowników trzeba będzie odprowadzić składki do ZUS.

1 stycznia zmieniły się przepisy ustawy o PIT dotyczące użytkowania przez pracowników służbowych samochodów dla celów prywatnych. Przepisy te nie są zbyt precyzyjne, więc wskazane jest, aby spółka miała szczegółowy regulamin wewnętrzny określający zasady korzystania z firmowej floty. Czy kwoty zryczałtowanego przychodu, jaki pracownik uzyskuje w związku prawem do prywatnych jazd służbowym samochodem, wchodzą do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia, jakie pracownik otrzymuje z tytułu wykorzystywania służbowego auta dla celów prywatnych, wynosi 250 zł albo 400 zł – w zależności od pojemności silnika udostępnionego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament