Warto zadbać o politykę samochodową
Spółki, które udostępniają zatrudnionym służbowe auta do prywatnych jazd, powinny mieć wewnętrzne regulaminy określające zasady korzystania z firmowej floty. W przeciwnym razie od kwot ryczałtu dla pracowników trzeba będzie odprowadzić składki do ZUS.
1 stycznia zmieniły się przepisy ustawy o PIT dotyczące użytkowania przez pracowników służbowych samochodów dla celów prywatnych. Przepisy te nie są zbyt precyzyjne, więc wskazane jest, aby spółka miała szczegółowy regulamin wewnętrzny określający zasady korzystania z firmowej floty. Czy kwoty zryczałtowanego przychodu, jaki pracownik uzyskuje w związku prawem do prywatnych jazd służbowym samochodem, wchodzą do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia, jakie pracownik otrzymuje z tytułu wykorzystywania służbowego auta dla celów prywatnych, wynosi 250 zł albo 400 zł – w zależności od pojemności silnika udostępnionego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta