Dysk SSD: będzie cicho i szybko
Alternatywą dla tradycyjnych dysków twardych są dyski półprzewodnikowe. W kilka sekund otwierają programy czy pliki. Można je zamontować samodzielnie. Na razie są dość drogie.
BArbara mejssner
W większości komputerów – dotyczy to zarówno stacjonarnych, jak i laptopów – podstawową pamięcią masową jest dysk twardy (Hard Disk Drive, HDD). W uproszczeniu jest to nośnik, wewnątrz którego są szczelnie zamknięte twarde krążki zwane talerzami, pokryte cienką (kilkumilimetrową) warstwą magnetyczną. W ruch wirowy wprowadza je silnik. Wadą takich nośników jest głośna praca, nagrzewanie się, podatność na uszkodzenia mechaniczne i awarie.
Coraz częściej, zwłaszcza w komputerach przenośnych, dyski HDD zastępowane są przez nośniki SSD (Solid-State Drive), zbudowane w oparciu o pamięci flash. Pracują one bezgłośnie, nie grzeją się i są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia. Producenci dają na dysk SSD zwykle od trzech do pięciu lat gwarancji. Dla porównania, gwarancja na dostępne obecnie w sprzedaży dyski twarde wynosi zwykle od roku do dwóch lat, a sporadycznie (lub za dopłatą) trzy lata.
Korzyści warte ceny
Dyski flaszowe są droższe od dysków HDD, ale ich ceny z roku na rok spadają. Powoduje to, że stają się coraz bardziej dostępne dla indywidualnych użytkowników. Warto zainwestować w urządzenia wyposażone w dysk SSD lub wymienić stary dysk na nowy. Korzyści są bowiem bezsporne.
Komputery z dyskami SSD są ciche, szybkie, odporne, lekkie, nie nagrzewają się. Dzięki takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta