Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dysk SSD: będzie cicho i szybko

19 lutego 2015 | Moje pieniądze
W laptopie czy notebooku dysk HDD można wymienić na SSD
źródło: 123RF
W laptopie czy notebooku dysk HDD można wymienić na SSD

Alternatywą dla tradycyjnych dysków twardych są dyski półprzewodnikowe. W kilka sekund otwierają programy czy pliki. Można je zamontować samodzielnie. Na razie są dość drogie.

BArbara mejssner

W większości komputerów – dotyczy to zarówno stacjonarnych, jak i laptopów – podstawową pamięcią masową jest dysk twardy (Hard Disk Drive, HDD). W uproszczeniu jest to nośnik, wewnątrz którego są szczelnie zamknięte twarde krążki zwane talerzami, pokryte cienką (kilkumilimetrową) warstwą magnetyczną. W ruch wirowy wprowadza je silnik. Wadą takich nośników jest głośna praca, nagrzewanie się, podatność na uszkodzenia mechaniczne i awarie.

Coraz częściej, zwłaszcza w komputerach przenośnych, dyski HDD zastępowane są przez nośniki SSD (Solid-State Drive), zbudowane w oparciu o pamięci flash. Pracują one bezgłośnie, nie grzeją się i są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia. Producenci dają na dysk SSD zwykle od trzech do pięciu lat gwarancji. Dla porównania, gwarancja na dostępne obecnie w sprzedaży dyski twarde wynosi zwykle od roku do dwóch lat, a sporadycznie (lub za dopłatą) trzy lata.

Korzyści warte ceny

Dyski flaszowe są droższe od dysków HDD, ale ich ceny z roku na rok spadają. Powoduje to, że stają się coraz bardziej dostępne dla indywidualnych użytkowników. Warto zainwestować w urządzenia wyposażone w dysk SSD lub wymienić stary dysk na nowy. Korzyści są bowiem bezsporne.

Komputery z dyskami SSD są ciche, szybkie, odporne, lekkie, nie nagrzewają się. Dzięki takim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament