Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy przypadek jest szczególny

19 lutego 2015 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
źródło: materiały prasowe
Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Związek zawodowy wskazał jako chronionego pracownika zatrudnionego na czas określony. Zgodnie z umową szef może wymówić jego stosunek pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem, nie uzasadniając swej decyzji. Czy to oznacza, że zwolniony jest także z uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej na zwolnienie tej osoby?

Nie.

Chociaż wypowiedzenie umowy terminowej nie wymaga wskazania przyczyny, nie zwalnia to pracodawcy z obowiązku uzyskania na nie zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Pracodawca wypowiedział stosunek pracy etatowcowi 2 lutego 2015 r. Trzy dni później otrzymał uchwałę obejmującą go ochroną przed zwolnieniem z pracy. Czy złożone wypowiedzenie staje się przez to nieaktualne?

Nie.

Złożenie wypowiedzenia pracownikowi, zanim został wskazany jako chroniony, jest skuteczne. Pracodawca nie powinien jednak go zwolnić bez zgody zoz, jeżeli wypowiedzenia dokonano przed objęciem go ochroną. W takiej sytuacji pracodawca powinien cofnąć wypowiedzenie (wyrok SN z 2 grudnia 2011 r., II PK 70/11). Jeśli objęcie ochroną stanowiło nadużycie prawa, a szef nie cofnie wypowiedzenia, będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament