Zwolnienie z lojalności bez odszkodowania
W zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy strony mogą swobodnie ustalić skutki zwolnienia z niego etatowca. W szczególności dopuszczalne jest połączenie ich z uchyleniem się pracodawcy od obowiązku wypłaty odszkodowania.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 12 listopada 2014 r. (I PK 86/14).
Pracownik zawarł z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji obowiązującym przez rok po zakończeniu pracy, a za jego przestrzeganie przewidziano dla niego odszkodowanie. Z § 5 umowy wynikało, że jeżeli szef złoży pracownikowi oświadczenie o zwolnieniu go z przestrzegania zakazu, nie będą obowiązywały postanowienia o odszkodowaniu.
Stosunek pracy rozwiązał się 31 stycznia 2010 r. 20 lutego 2010 r. etatowiec otrzymał pisemne oświadczenie szefa o zwolnieniu go z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy (z powołaniem się na § 5 umowy). Mimo to przez rok po zakończeniu pracy zwolniony nie prowadził działalności konkurencyjnej.
Pracownik domagał się zasądzenia od firmy odszkodowania za cały rok, przez jaki stosował się do zakazu. Sąd okręgowy uznał żądanie za uzasadnione w części dotyczącej odszkodowania od 1 do 20 lutego 2010 r., tj. do dnia złożenia przez pracodawcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta