Nieprzekonujące wyjaśnienia PKW
Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że jedyną metodą uzyskania pełnej informacji o wynikach głosowania jest objazd wszystkich komisji w noc wyborczą oraz spisanie danych z wywieszonych protokołów – pisze politolog.
Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej można przeczytać jej wyjaśnienie w związku z moim artykułem pt. „Sukces PSL wciąż podejrzany" („Rzeczpospolita", 3.02.2012). Pisałem w nim m.in., że w latach ubiegłych PKW publikowała zbiorcze dane obejmujące liczby głosów nieważnych w poszczególnych komisjach, natomiast po wyborach samorządowych w 2014 r. dane te pominęła. Wskazywałem także, że dane te Komisja z pewnością posiada, a prawo do ich poznania mają zarówno obywatele, jak i sądy, które rozpatrują protesty wyborcze. Postawiłem pytanie o to, jakie będzie postępowanie sądów, jeżeli się okaże, że liczba głosów nieważnych uwiarygodnia zarzut fałszerstwa, oraz czy w takiej sytuacji zarzut ukrywania dowodów przez PKW byłby bezpodstawny.
Spadek wiarygodności
W opublikowanym wyjaśnieniu Komisja nie kwestionuje faktu, że zmieniła ugruntowaną praktykę udostępnienia pełnych danych dotyczących wyników głosowania. Potwierdza też, że kodeks wyborczy zobowiązuje ją do opublikowania w formie opracowania statystycznego szczegółowych wyników głosowania, dodaje jednak, że „Kodeks nie określa przy tym zakresu danych, które ma zawierać opracowanie statystyczne, i terminu jego publikacji". Innymi słowy, PKW przyznała sobie prawo do określania zakresu publikowanej informacji o wynikach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta