Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deweloperska hossa w metropoliach

19 lutego 2015 | Ekonomia
Jak zmieniały się ceny nowych i używanych mieszkań w 2014 roku
źródło: Rzeczpospolita
Jak zmieniały się ceny nowych i używanych mieszkań w 2014 roku

NIERUCHOMOŚCI | Ceny nowych lokali w największych miastach Polski mogą wzrosnąć o 3 proc., o ile nie zabraknie kupujących. Oferta też się powiększa.

Grażyna Błaszczak

Dobra passa deweloperów trwa. Nie martwią się, że zabraknie chętnych na ich osiedla, i budują na potęgę. Konkurencja jest jednak coraz większa. Wczoraj GUS podał, że w styczniu 2015 r. firmy budujące mieszkania rozpoczęły budowę 4,2 tys. lokali, a rok wcześniej było to mniej niż 3,7 tys. mieszkań.

– Wzrost liczby rozpoczynanych budów o 16 proc. i liczby uzyskanych pozwoleń o 32 proc. rocznie – te styczniowe dane świadczą o niesłabnącym optymizmie wśród deweloperów – komentuje Bartosz Turek, analityk Lion's Banku.

Natomiast z danych za cały 2014 rok wynika, że liczba nowo rozpoczętych budów przekroczyła 69 tys. To o 36 proc. więcej niż w 2013 r. Z kolei liczba wydanych pozwoleń na budowę sięgnęła w 2014 r. aż 77 tys. – czyli 39 proc. więcej niż w 2013 r.

– Jedna trzecia inwestycji będących w ofercie deweloperów ma zostać zrealizowana w 2015 r. Podobna liczba projektów zostanie zakończona w 2016 r. – mówi Dariusz Książak, prezes firmy Emmerson Evaluation, która specjalizuje się w wycenie nieruchomości.

Gdzie bez zmian

Z analiz Emmerson Evaluation wynika, że najwięcej za nowe mieszkanie płaci się w Sopocie. Tam mediana ceny transakcyjnej w 2014 r. przekroczyła 10 tys. zł za mkw. Kolejnymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10070

Wydanie: 10070

Spis treści
Zamów abonament