Wizytówka może być argumentem w sądzie
W sporze o ustalenie istnienia stosunku pracy szef musi przynajmniej wykazać, że w relacji z zatrudnionym nie przeważały elementy charakterystyczne dla etatowego związania.
Różnice zdań czy wręcz spory między pracownikiem a pracodawcą najczęściej przybierają postać roszczeń wysuwanych przez zatrudnionych. Gdy porozumienie między nimi jest niemożliwe, sprawa zazwyczaj trafia do sądu. Tam każda ze stron przedstawia argumenty i dowody na poparcie swojego stanowiska.
Po latach świadczenia usług
Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy, jeżeli zlecone zadania wykonuje się na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. Nie ma znaczenia, jak nazywa się kontrakt zawarty przez strony. Szef nie uchyli się od odpowiedzialności nawet wtedy, gdy do zawarcia umowy cywilnoprawnej doszło na prośbę zatrudnionego. Jeżeli w rzeczywistości zachodzą ustawowe warunki zaangażowania pracowniczego, sąd w następstwie złożonego pozwu ustali, że między stronami istniał (lub nadal istnieje) stosunek pracy.
W wielu branżach umowa o pracę jest wyróżnieniem, a ta na czas nieokreślony wręcz ewenementem. Mimo czysto pracowniczych okoliczności zatrudnienia kandydatom często proponuje się inne, cywilnoprawne powiązanie. Niemałą grupę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta