Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ewidencja czasu pracy nie wystarczy dla 50-proc. kosztów

03 sierpnia 2015 | Podatki | Bożena Nowicka
Bożena
 Nowicka, doradca podatkowy w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o. w Lublinie
źródło: materiały prasowe
Bożena
 Nowicka, doradca podatkowy w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o. w Lublinie

Preferencyjne koszty mogą być stosowane także w przypadku wykonywania działalności twórczej w ramach umowy o pracę. Dla ich naliczania konieczne jest wyodrębnienie w niej tej części wynagrodzenia, która jest wypłacana za stworzenie utworu.

Przepisy ustawy o PIT przewidują możliwość zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń wypłacanych twórcom, także w przypadku wykonywania pracy twórczej w ramach umowy o pracę. Dla zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do pracownika nie wystarczy jednak podział jego wynagrodzenia na podstawie przepracowanego czasu pracy przypadającego na pracę twórczą i pozostałą pracę, niemającą takiego charakteru.

Muszą być spełnione dodatkowe warunki

Artykuł 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT wskazuje, że z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami ustala się koszty w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. W sytuacji gdy wypłacane twórcy należności objęte są obowiązkiem naliczania i pobierania składek na ubezpieczenia społeczne, koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Podstawowym warunkiem dla zastosowania 50-proc. kosztów w odniesieniu do pracownika, który świadczy pracę w ramach stosunku pracy, jest zatem udowodnienie przed organami podatkowymi, że przedmiotem umowy zawartej z pracownikiem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament