Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raty są teraz wyjątkowo niskie

03 sierpnia 2015 | Nieruchomości | Grażyna Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Kupno mieszkania na kredyt jest o ok. 30 proc. tańsze niż w styczniu 2013 roku.

– Sytuacja na rynku kredytowym nie zmienia się znacząco w ostatnich miesiącach.Wszystkie czynniki decydujące o zdolności kredytowej są stabilne – mówi Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi.

Oprocentowanie kredytu, uwzględniające marżę i WIBOR, od kilku miesięcy oscyluje wokół 3,5–3,7 proc. Nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

– Również przeciętne wynagrodzenie od wielu miesięcy się właściwie nie zmienia. Taka stabilność sprzyja podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości i zaciągnięciu kredytu – uważa Michał Krajkowski.

Jego zdaniem spadku zdolności kredytowej można oczekiwać dopiero wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów, a tego należy się spodziewać w przyszłym roku.

Z wyliczeń Notusa wynika, że trzyosobowa rodzina (kredyt zaciąga małżeństwo z dzieckiem, ich łączne dochody to dwukrotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli ok. 8 tys. zł brutto) mogła w ostatnich tygodniach pożyczyć 469 tys. zł. Najwyższy kredyt oferował Bank Pekao – 487 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się oferta BGŻ BNP Paribas (478 tys. zł). Średnia marża wyniosła 1,88 proc.

Z kolei singiel (30-latek zarabiający średnio 4 tys. zł brutto miesięcznie) mógł dostać kredyt w przeciętnej wysokości 261 tys. zł. Najwięcej, 282 tys. zł, proponował mBank, 270 tys. zł – BGŻ BNP Paribas,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament