Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimatyzacja do serwerowni jest odrębnym środkiem trwałym

03 sierpnia 2015 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Zamontowanie w budynku urządzeń, które zapewniają utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach technicznych firmy, nie przyczynia się do jego ulepszenia. Nie podnosi tym samym wartości początkowej nieruchomości.

Spółka kupiła klimatyzator. Wartość zakupu – wraz z montażem – to 6000 zł netto. VAT w wysokości 1380 zł został w całości odliczony. Klimatyzator został zamontowany w ten sposób, że jednostka zewnętrzna (klimatyzator zewnętrzny) jest przymocowana do ściany zewnętrznej budynku, natomiast jednostkę wewnętrzną (klimatyzator wewnętrzny) zawieszono pod sufitem w serwerowni. Przewody (kable i rury) łączące obie jednostki przechodzą przez niewielki otwór w ścianie budynku, nie są jednak wmurowane w ściany. Możliwe jest ich odłączenie od budynku bez uszczerbku zarówno dla klimatyzatora, jak i dla konstrukcji budynku. Budynek, w którym zamontowano klimatyzator, jest własnością spółki (środek trwały).

Klimatyzator jest przeznaczony do chłodzenia pomieszczenia serwerowni i utrzymania odpowiednich warunków technicznych dla zainstalowanych tam urządzeń komputerowych. Ma być wykorzystywany dłużej niż rok, jest kompletny i zdatny do użytku. Będzie go można użytkować również po jego demontażu z budynku spółki. Czy zakup klimatyzacji do serwerowni wraz z montażem należy potraktować jako odrębny środek trwały czy jako ulepszenie budynku? – pyta czytelnik.

Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

- budowle, budynki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament