Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd pyta notariuszy, ile zarabiają

03 sierpnia 2015 | Prawo | Katarzyna Borowska

Wysokość składki samorządowej rejentów zależy od ich dochodu. Zdaniem RPO to może naruszać prawo do ochrony danych o ich zarobkach.

Notariusze płacą do samorządowej kasy składki w wysokości 2,5 proc. swojego zarobku. Część z nich poskarżyła się do rzecznika praw obywatelskich, że nałożenie na nich tego obowiązku może naruszać ich konstytucyjne prawa – bo zmusza ich do ujawnienia osiągniętego w danym miesiącu dochodu. Rzecznik praw obywatelskich poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie Krajową Radę Notarialną. Ta analizuje problem, jej stanowisko ma być gotowe w połowie sierpnia.

Zarobki a prywatność

RPO zwraca uwagę na przepisy art. 47 oraz 51 ust. 1 i 2 konstytucji. Mówią one m.in. o prawie do prywatności i o tym, że władze publiczne mogą pozyskiwać tylko te informacje, które są niezbędne w demokratycznym państwie prawa.

„W ocenie rzecznika praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament