Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki powinny wziąć część ciężaru

03 sierpnia 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Adam Jasser | Czas, żeby branża finansowa twardo przestrzegała zasad uczciwości kupieckiej – mówi szef UOKiK

Rz: Organizacje przedsiębiorców alarmują, że UOKiK dzięki kolejnej nowelizacji ustawy zyskuje zbyt wiele uprawnień.

Adam Jasser: Takie obawy zgłasza tylko część przedsiębiorców. Dla większości firm nowe możliwości UOKiK zwalczania nieuczciwej sprzedaży to szansa, żeby mogły funkcjonować w warunkach uczciwej konkurencji. Słyszę od wielu szefów firm, także z branży finansowej, że popierają pomysł, aby UOKiK mógł wcześniej i skuteczniej reagować na zjawisko nieuczciwej sprzedaży. Dla zainteresowanych samoregulacją swoich branż skuteczny UOKiK to sojusznik, nie wróg w budowaniu uczciwego rynku. Dziś samoregulacja zawodzi, bo są gracze, którzy budują modele biznesowe na chodzeniu na skróty. Teraz będzie im trudniej.

Stawiamy sobie za cel jak najszybszą likwidację patologii rynkowych, a nie karanie firm. W system będzie wbudowanych wiele zabezpieczeń – decyzje prezesa UOKiK będą podlegały kontroli sądowej. Nowe regulacje podkreślają wagę negocjacji z firmami choćby na temat możliwości usunięcia zachowań godzących w zbiorowe interesy konsumentów. W UOKiK istnieją i będą wzmacniane procedury zapewniające przestrzeganie sprawiedliwości proceduralnej, prawa strony do obrony i proporcjonalności sankcji do skali naruszenia.

Bez względu na to, czy ustawa zacznie obowiązywać, pewne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament