Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak jest opodatkowany aport z agio

03 sierpnia 2015 | Podatki | Anna Turska
Anna 
Turska, doradca podatkowy 
w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Anna 
Turska, doradca podatkowy 
w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Wartość nominalna udziałów i akcji nie podlega mechanizmom rynkowym, więc tym bardziej nie może być weryfikowana przez organ podatkowy. Tak uznał poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Utworzenie spółki kapitałowej czy też podwyższenie jej kapitału wiąże się z obowiązkiem wniesienia wkładu na kapitał zakładowy. Wkład ten może być pieniężny lub niepieniężny (np. nieruchomość, znak towarowy, udziały w innej spółce), a jego wartość może być wyższa niż wartość nominalna udziałów, którą spółka ma obowiązek wydać wspólnikowi.

Przykład

Wspólnik, osoba prawna, ma objąć w spółce z o.o. udziały o wartości 50 tys. zł. Na ich pokrycie wnosi do spółki nieruchomość o wartości 200 tys. zł Różnica pomiędzy ceną nabycia udziałów (200 tys. zł) a ich wartością nominalną (50 tys. zł) stanowi agio.

Na tym tle powstał spór pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi dotyczący tego, czy fiskus może szacować wartość nominalną objętych udziałów. Po licznych bojach podatnicy odnieśli zwycięstwo, ale jedynie w przypadku ustawy o PIT. Zapadły bowiem korzystne wyroki NSA, w których stwierdzono, że organy podatkowe nie mogą na gruncie ustawy o PIT szacować przychodu podmiotu wnoszącego aport, gdy nominalna wartość otrzymanych w wyniku wniesienia udziałów lub akcji spółki kapitałowej odbiega od jego wartości rynkowej.

Jednak sprawa nadal pozostała skomplikowana. Otóż organy podatkowe zaczęły różnicować konsekwencje podatkowe związane z wniesieniem aportu z agio w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament