Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać VAT z tytułu wynajmu nieruchomości

03 sierpnia 2015 | Podatki | Adam Czekalski
Adam Czekalski, prawnik, doradca podatkowy
źródło: materiały prasowe
Adam Czekalski, prawnik, doradca podatkowy

Otrzymanie zapłaty za odpłatne udostępnianie lokalu przed wykonaniem tej usługi nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w dacie przekazania czynszu, lecz z chwilą wystawienia faktury lub upływu terminu płatności.

Lokal dla pracownika najemcy ze zwolnieniem

Wynajmuję lokale mieszkalne osobom fizycznym. Wystawiam z tego tytułu faktury ze stawką VAT zw. Jeden z lokali chce wynająć firma. Zgodnie z ofertą lokal ma być przeznaczony dla jednego z jej pracowników. Jaka stawka VAT będzie miała tutaj zastosowanie – zw. czy 23 proc.?

W tym przypadku należy zastosować zwolnienie. Z punktu widzenia podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma przeznaczenie lokalu. Jeżeli jest on przeznaczony na cele mieszkaniowe, to czynność podlega opodatkowaniu VAT zw., natomiast jeżeli będzie wykorzystywany w innych celach niż mieszkaniowe, transakcja podlega 23-proc. VAT. Stosownie bowiem do art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwolnieniu z VAT podlegają usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Do celów rozliczenia VAT nie ma znaczenia, czy nabywcą usługi (tutaj: najemcą) będzie osoba fizyczna, przedsiębiorca czy osoba prawna. Istotny jest sposób zadysponowania lokalu lub domu. W związku z tym kluczowe jest określenie w umowie najmu, że lokal będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe (np. dla pracowników najemcy).

Pogląd ten potwierdzają również organy podatkowe. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 sierpnia 2014 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament