Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ministerstwo tłumaczy, w jaki sposób rozliczać VAT po zmianach

03 sierpnia 2015 | Podatki | Milena Kaniewska-Środecka
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Resort finansów opublikował wyjaśnienia do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która obowiązuje od 1 lipca. Omawia przepisy dotyczące m.in. kaucji gwarancyjnej, ulgi na złe długi i odpowiedzialności solidarnej.

Zmianom w podatku od towarów i usług Ministerstwo Finansów poświęciło dwie broszury, tj. „Zmiany w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT obowiązujące od 1 lipca 2015 r." (przedstawione w artykule opublikowanym w tygodniku „Podatki" 20 lipca) oraz „Zmiany wprowadzane w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 r." zawierające wyjaśnienia odnośnie do klauzuli kaucji gwarancyjnej, ulgi na złe długi oraz odpowiedzialności solidarnej (dalej: wyjaśnienia). Wyjaśnienia zostały opublikowane na stronie MF (http://www.finanse.mf.gov.pl).

Ustawa zmieniająca ustawę o VAT zawiera również przepisy w zakresie współczynnika VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r. Ministerstwo zapowiedziało przygotowanie wyjaśnień także w tym zakresie.

Zabezpieczenie zapłaty

Kaucja gwarancyjna pozwala na wyłączenie odpowiedzialności solidarnej nabywcy za zaległości podatkowe zbywcy. Wyłączenie tej odpowiedzialności jest możliwe, jeżeli:

- nabycie nastąpiło od podmiotu wymienionego na dzień dokonania dostawy w wykazie ministra finansów (w formie elektronicznej) publikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów (http://kaucja-gwarancyjna.mofnet.gov.pl) oraz

- kaucja została złożona w odpowiedniej wysokości.

Kaucję może wnieść podmiot nieposiadający zaległości w podatkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament