Starszy lokal, niższy podatek od zysku
Wynajmujący lokale użytkowe mogą obniżyć podatek dzięki amortyzacji.
Jak ustalić odpowiednią stawkę? Dlaczego dobrym uzupełnieniem portfela inwestora jest stara nieruchomość? Radzi Bartosz Turek, analityk Lion's Banku.
- W przypadku lokali użytkowych, czyli tych, w których swój biznes może prowadzić bank, fryzjer, sklepikarz czy aptekarz, amortyzacja naliczana jest na specyficznych zasadach. Podstawowe zastosowanie ma tu stawka 2,5 proc. i nie ma znaczenia, czy posiadaczowi przysługuje prawo własności czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jeśli więc lokal ma wartość początkową 1 mln zł, to co roku można obniżyć podstawę opodatkowania o 25 tys. zł, ograniczając tym samym bieżące zobowiązania podatkowe.
- Na tym jednak nie koniec. Podatnicy mający prawo własności do lokali użytkowych mogą indywidualnie ustalić stawkę amortyzacji dla używanych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji, czyli takich, które dopiero kupili i chcą zacząć wynajmować.
- Ustalony w ten indywidualny sposób okres amortyzacji oblicza się poprzez odjęcie od 40 lat – pełnych lat, które upłynęły od dnia oddania nieruchomości do użytkowania. Jeżeli zatem lokal był używany przez 15 lat, to maksymalna stawka amortyzacji wyniesie 4 proc., czyli nieruchomość w pełni zamortyzuje się przez 25 lat (40 lat minus 15 lat), a przy lokalu używanym 30 lat stawka wyniesie 10 proc., czyli nieruchomości w pełni zamortyzuje się przez 10 lat (40 lat minus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta