Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Programy motywacyjne to podatkowa korzyść dla pracowników i spółki

03 sierpnia 2015 | Podatki
Tomasz
 Kośmider, prawnik 
w Kancelarii 
Ożóg 
Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Tomasz
 Kośmider, prawnik 
w Kancelarii 
Ożóg 
Tomczykowski

Dzięki wypłatom dla kadry zarządzającej, uzależnionym od wypracowania określonego wyniku finansowego, menedżerowie ci otrzymują zachętę finansową do pracy. Firma ma natomiast prawo zaliczyć przekazywane im kwoty do kosztów.

Coraz większą popularnością cieszą się programy, które mają zapewnić wzrost motywacji członków zarządu lub kadry menedżerskiej do podejmowania działań mających na celu osiągnięcie lepszych wyników finansowych firmy. Często celem tych programów jest także zatrzymanie najlepszych osób w spółce.

Programy te wykorzystują pochodne instrumenty finansowe realizowane w formie wypłat gotówkowych. Warunkiem wypłaty jest osiągnięcie określonego wskaźnika finansowego danej spółki czy określonej grupy pracowników lub menedżerów. Instrumenty, na podstawie których wypłacane są świadczenia, nazywane są „phantom shares" lub zamiennie „korzystne podatkowo instrumenty". Z finansowego punktu widzenia są pochodnymi instrumentami finansowymi.

Programy motywacyjne niosą dla ich uczestników liczne korzyści w podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności przyznana w ramach tego programu premia w formie instrumentu finansowego:

- nie jest elementem wynagrodzenia,

- jest opodatkowana 19-proc. stawką podatkową jako przychód z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament