Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes prowadzony za Odrą można zabezpieczyć tamtejszą interpretacją

03 sierpnia 2015 | Podatki | Jarosław Nabiałek Daniel Buchta
Wysokość opłaty za wniosek jest zależna  od wartości przedmiotu sprawy
źródło: Rzeczpospolita
Wysokość opłaty za wniosek jest zależna od wartości przedmiotu sprawy

Stanowisko zajęte w decyzji wydanej przez niemiecki organ w odpowiedzi na wniosek zainteresowanego opisujący jego podatkowe wątpliwości, jest jednostronnie wiążące dla wszystkich urzędów w RFN.

Polscy podatnicy inwestujący w Niemczech narażeni są na ryzyko związane z nieprawidłową interpretacją przepisów podatkowych. W celu jego wyeliminowania lub zmniejszenia mogą oni skorzystać z prawa do złożenia wniosku o wydanie niemieckiej interpretacji wiążącej (niem.: verbindliche Auskunft), o którym mowa w § 89 ust. 2 niemieckiej ordynacji podatkowej. Stanowisko zajęte w tych interpretacjach przez dany niemiecki organ podatkowy jest jednostronnie wiążące dla wszystkich niemieckich organów podatkowych! Ta urzędowo zagwarantowana interpretacja przepisów podatkowych może oznaczać, co pokazuje poniższy przykład, istotną dla podatnika oszczędność podatkową.

Przykład

W interpretacji wiążącej z 12 grudnia 2012 r. (St III 2-2012110650000263) federalny Urząd do spraw Podatkowych uznał, że spółka „polska" nie ma obowiązku pobierania zaliczek na niemiecki podatek dochodowy od osób fizycznych przy oddelegowaniu pracowników z Polski do Niemiec w przypadku, gdy okres ich pobytu w Niemczech podczas 12-miesięcznego okresu przekracza 183 dni.

Kto dokładnie i po spełnieniu jakich warunków może tę korzyść uzyskać, jakie konsekwencje niesie za sobą (nie-)zastosowanie się przez podatnika do wydanej interpretacji wiążącej, jakie są środki zaskarżenia – na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament