Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityczny spór o repatriantów

03 sierpnia 2015 | Kraj | Wiktor Ferfecki
Dla Polaków ewakuowanych z Donbasu (na zdj. podczas wizyty w Sejmie) przewidziano specjalny program adaptacyjny – m.in. naukę języka. Pozostali repatrianci nie mogą obecnie  na takie programy liczyć
autor zdjęcia: Tomasz Gzell
źródło: PAP
Dla Polaków ewakuowanych z Donbasu (na zdj. podczas wizyty w Sejmie) przewidziano specjalny program adaptacyjny – m.in. naukę języka. Pozostali repatrianci nie mogą obecnie na takie programy liczyć

Platforma chce wykładać 28 mln zł rocznie na powroty Polaków. Inaczej problem zamierza rozwiązać PiS.

Nawet 400 naszych rodaków z azjatyckiej części byłego ZSRR ma co roku wracać do ojczyzny – zakłada projekt ustawy przygotowanej przez PO. Posłowie tej partii jeszcze przed wyborami chcą zmienić wadliwie działającą ustawę o repatriacji. Choć negatywnie ocenią ją też posłowie PiS, apelują o wstrzymanie prac. Uważają, że repatriacja powinna być zorganizowana inaczej i na dużo większą skalę.

O tym, że ustawa o repatriacji z 2000 roku nie działa, świadczą statystyki. Do dziś z terenów b. ZSRR do kraju wróciło około 5 tys. osób. To średnio 340 osób rocznie, jednak ostatnio powrotów jest coraz mniej. Obecnie osiedla się w ojczyźnie ok. 200 Polaków, a w kolejce zapisanych jest aż 2,5 tys.

Powód? W obecnym modelu większość obowiązków spada na chcące przyjąć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament