Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie prościej, ale z większą dyscypliną

03 sierpnia 2015 | Prawo | Aleksandra Tarka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Zbigniew Kmieciak | Jak zmienić sztywną procedurę administracyjną, 
która nie przystaje do obecnych realiów, podkreśla sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, prof. Zbigniew Kmieciak, przewodniczący zespołu do spraw reformy kodeksu postępowania administracyjnego, 
w rozmowie z Aleksandrą Tarką.

Rz: Przewodniczy pan zespołowi, który ponad dwa lata pracował nad projektem poważnych zmian w procedurze administracyjnej. Chce pan rewolucji w kodeksie postępowania administracyjnego?

Zbigniew Kmieciak: Odpowiadając na to pytanie, sam zapytam: czy to, co wypracowano w czasach cesarza Franciszka Józefa, czyli rozwiązania wyznaczające schemat dzisiejszej procedury administracyjnej, ma jeszcze rację bytu? Czy rozwiązania te sprawdzają się w warunkach państwa administracyjnego, obarczonego ponad miarę zadaniami publicznymi i uwikłanego w rozwiązywanie w wielkiej skali coraz bardziej złożonych problemów?

Chce pan powiedzieć, że obecna procedura administracyjna nie przystaje do realiów państwa XXI wieku?

Uważam, że kurczowe trzymanie się ukształtowanych w innych realiach ustrojowych, gospodarczych i kulturowych idei i konstrukcji zaburza rozwój systemu prawnego, a w konsekwencji sprzyja jego zakonserwowaniu i zamknięciu na innowacyjność. Tę postawę reprezentowaną przez część polskiej doktryny można wytłumaczyć zrozumiałą skądinąd chęcią powielania w kolejnych wydaniach komentarzy i podręczników akademickich tych samych, znanych od lat  treści i nadania im charakteru „prawd niezmiennych".

Wyłania się jednak pytanie, czy rozwiązania, które stworzono dawno temu, przystają do wyzwań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament