Czy komornik jest podatnikiem VAT
Komornik sądowy zajmuje się przymusową egzekucją świadczeń. Jest więc organem władzy publicznej, co wyklucza go z grona podmiotów zobowiązanych do rozliczania podatku od towarów i usług. Minister finansów uważa jednak inaczej.
Minister finansów wydał 9 czerwca 2015 roku interpretację ogólną (PT1.050.1.2015.LJU.19), w której uznał wykonywane przez komorników sądowych czynności, w szczególności egzekucyjne, za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Uznał tym samym czynności wykonywane przez komorników za działalność gospodarczą, a samych komorników za podmioty prowadzące taką działalność. W uzasadnieniu swojej interpretacji minister finansów szeroko odniósł się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz treści unijnych dyrektyw poświęconych zagadnieniu podatku od towarów i usług. Do tej pory czynności komorników nie były opodatkowywane tym podatkiem, gdyż organy stosowały wykładnię prawa przedstawioną przez ministra finansów w interpretacji ogólnej z 30 lipca 2004 roku.
Decyduje ustawodawstwo krajowe
Przywołane przez ministra orzeczenia TSUE nie odnosiły się jednak do statusu komornika sądowego w Polsce, zatem konstruowane na ich podstawie argumenty, mające uzasadnić wydaną interpretację i de facto zmianę uprzednio zajętego stanowiska, należy uznać za nietrafione. Przepisy unijne nie przewidują bowiem jakiegoś szczególnego zwolnienia czynności komorników od VAT. Brakuje również argumentów natury aksjologicznej przemawiających za takim zwolnieniem. Status...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta