Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi assistance bez VAT

03 sierpnia 2015 | Podatki | Małgorzata Breda

Czynności pomocnicze związane z likwidacją szkód stanowiące odrębną całość, właściwe i niezbędne do wykonania usługi ubezpieczeniowej oraz niebędące elementem pośrednictwa są zwolnione od VAT.

Podatnicy świadczący usługi assistance wciąż mają wątpliwości co do sposobu opodatkowania VAT usług pomocniczych do ubezpieczeń. Na potrzeby niniejszego artykuły przyjmijmy za przykład spółkę zawierającą umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Spółka ta w ramach rzeczonych umów wykonuje na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych liczne czynności związane z likwidacją szkód. Co istotne, czynności te towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wykonać względem klientów, którzy wykupili tzw. ubezpieczenie assistance. Wykonane na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych czynności są w swej istocie jedną kompleksową usługą assistance, warunkującą prawidłową realizację przez towarzystwo ubezpieczeniowe umów ubezpieczenia zawartych ze swoimi klientami.

Co mówią przepisy

Jak wynika z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, stawka podatku co do zasady wynosi 23 proc. Przy czym ustawodawca dla niektórych czynności przewidział opodatkowanie stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

I tak zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10208

Wydanie: 10208

Spis treści
Zamów abonament