Usługi assistance bez VAT
Czynności pomocnicze związane z likwidacją szkód stanowiące odrębną całość, właściwe i niezbędne do wykonania usługi ubezpieczeniowej oraz niebędące elementem pośrednictwa są zwolnione od VAT.
Podatnicy świadczący usługi assistance wciąż mają wątpliwości co do sposobu opodatkowania VAT usług pomocniczych do ubezpieczeń. Na potrzeby niniejszego artykuły przyjmijmy za przykład spółkę zawierającą umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Spółka ta w ramach rzeczonych umów wykonuje na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych liczne czynności związane z likwidacją szkód. Co istotne, czynności te towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wykonać względem klientów, którzy wykupili tzw. ubezpieczenie assistance. Wykonane na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych czynności są w swej istocie jedną kompleksową usługą assistance, warunkującą prawidłową realizację przez towarzystwo ubezpieczeniowe umów ubezpieczenia zawartych ze swoimi klientami.
Co mówią przepisy
Jak wynika z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, stawka podatku co do zasady wynosi 23 proc. Przy czym ustawodawca dla niektórych czynności przewidział opodatkowanie stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.
I tak zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta