Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy wspierający rodziców podwyższą firmowe koszty

11 stycznia 2016 | Podatki | Aleksandra Tarka

Pracodawcy, którzy będą inwestować w zakładowe żłobki, przedszkola 
czy kluby dziecięce, skorzystają na tym podatkowo. Nowe zwolnienie dostali 
też ich pracownicy.

Aleksandra Tarka

1 stycznia br. wszedł w życie pakiet przepisów podatkowych, który ma zachęcić firmy do inwestowania w przyzakładowe przedszkola, żłobki i klubiki dziecięce. Jego skutki można podzielić na dwie grupy: jedna dotyczy samych pracodawców, natomiast druga pracowników, którzy mają małe dzieci w wieku przedszkolnym.

Wydatki na utworzenie placówki...

Pracodawcy zyskali nową kategorię wydatków, które mogą zaliczyć do kosztów podatkowych. Przepisy regulujące tę kwestię zostały wprowadzone do ustaw o CIT i o PIT.

W ustawie o PIT zasady rozliczania kosztów związanych z inwestycjami w miejsca opieki dla pociech pracowników określają nowe art. 22 ust. 1p–1r (odpowiednio w ustawie o CIT są to art. 15 ust. 1za–1zc).

Przede wszystkim kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki poniesione przez pracodawcę na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub zakładowego przedszkola.

Warto przy tym podkreślić, że ustawodawca wprowadził definicję tego, co rozumie przez koszty utworzenia tego rodzaju placówek. Są to kwoty poniesione do dnia uzyskania wpisu do właściwego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament