Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady kontroli w firmie zostały doprecyzowane

11 stycznia 2016 | Podatki

W celu uporządkowania pojęć i usunięcia wątpliwości od 1 stycznia wprowadzono do przepisów dotyczących kontroli podatkowych wiele zmian dostosowawczych.

Aby uporządkować terminologię, pojęcie „osoba wskazywana przez kontrolowanego jako reprezentanta w trakcie kontroli w czasie jego nieobecności" zastąpiono pojęciem „pełnomocnik na wypadek nieobecności" (zmieniony art. 284 § 1 o.p.).

Pełnomocnik na wypadek nieobecności

Kontrolowany jest obowiązany ustanowić takiego pełnomocnika jeżeli nie ustanowił pełnomocnika szczególnego bądź ogólnego (pisaliśmy na ten temat w tygodniku „Podatki" z 7 grudnia 2015 r., str. >D6–7). Szczególną cechą tego rodzaju pełnomocnika funkcjonującego wyłącznie w zakresie kontroli podatkowej jest istnienie umocowania do działania tylko wtedy, gdy kontrolowany jest nieobecny, przy czym jego ustanowienie nie wymaga (tak jak do tej pory) uiszczenia opłaty skarbowej. Wprowadzenie określenia „pełnomocnik na wypadek nieobecności" – zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy zmieniającej – ma na celu wyłącznie uporządkowanie pojęć, a nie tworzenie nowej instytucji. W tym samym celu członka zarządu, wspólnika oraz inne osoby upoważnione do reprezentowania kontrolowanego lub prowadzenia jego spraw, gdy kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej określono jako „reprezentant kontrolowanego" (zmieniony art. 284 § 2 o.p.).

Doprecyzowano przy tym, że czynności kontrolne przeprowadza się w obecności kontrolowanego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament