Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stracone ćwierćwiecze?

11 stycznia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Aby można było mówić o radykalnym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w stosunku do dotychczasowego, jego tempo musiałoby być co najmniej o połowę wyższe, czyli wynosić około 5 proc. rocznie. Można w związku z tym postawić pytanie, czy istniał i istnieje alternatywny sposób gospodarowania, który pozwalałby na szybsze tempo niż to, które osiągnięto.

prof. jan czekaj

W dyskursie polityczno-ekonomicznym w Polsce od dłuższego czasu ścierają się dwie przeciwstawne wizje. Malownicza wizja zielonej wyspy oraz ponura Polski w ruinie. Jak wiadomo w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych wizja Polski w ruinie zdecydowanie wygrała z zieloną wyspą. Określenie „Polska w ruinie" jest syntetycznym odzwierciedleniem oceny stanu polskiej gospodarki i społeczeństwa po ćwierćwieczu przemian systemowych, w myśl której transformacja doprowadziła do stagnacji gospodarczej oraz zubożenia polskiego społeczeństwa.

Polska w myśl tej wizji z kraju przemysłowego, dziesiątej potęgi gospodarczej świata, stała się krajem półkolonialnym, pozbawionym przemysłu, którego rolnictwo zostało zniszczone, zwłaszcza po przystąpieniu do UE. Zakłady przemysłowe sprzedane kapitałowi zagranicznemu zostały zamknięte, aby zrobić miejsce dla produkcji przemysłowej i rolnej z zagranicy. Szczególnie krytycznej ocenie poddawany jest sektor bankowy, zdominowany przez kapitał zagraniczny, dla którego kraj nasz stał się obszarem niczym nieskrępowanego wyzysku. W tym środowisku ekonomicznym obywatele naszego kraju uzyskali status nisko opłacanego niewolnika, dla którego jedyną szansą awansu materialnego i społecznego jest emigracja.

Diagnoza bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament