Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus sprawdzi, czy zaliczki są wpłacane w terminie

11 stycznia 2016 | Podatki

W razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, organ ma prawo do jej korygowania z urzędu. Dopuszczalną kwotę zmiany wysokości zobowiązania czy nadpłaty zwiększono z 1000 zł do 5000 zł.

Obowiązujący do końca 2015 r. art. 272 pkt 1 lit. b ordynacji podatkowej stanowił, że organy podatkowe przeprowadzają czynności sprawdzające mające na celu sprawdzenie terminowości wpłacania zadeklarowanych podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów. Z tego przepisu usunięto zwrot „zadeklarowanych". Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy nowelizującej ordynację podatkową zrobiono to w celu uściślenia, że przepis ten należy odnosić także do zaliczek na podatek, jako że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych wpłacają zaliczki na podatek, nie mając obowiązku składania w trakcie roku deklaracji o wysokości należnych zaliczek.

Poza tym, ze względu na to, że – jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej – istnieją obecnie wątpliwości co do tego, czy w ramach czynności sprawdzających możliwa jest weryfikacja danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej, w art. 272 pkt 5 o.p. rozszerzono katalog czynności sprawdzających w tym zakresie.

Forma elektroniczna

W przepisie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament