Fiskus sprawdzi, czy zaliczki są wpłacane w terminie
W razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, organ ma prawo do jej korygowania z urzędu. Dopuszczalną kwotę zmiany wysokości zobowiązania czy nadpłaty zwiększono z 1000 zł do 5000 zł.
Obowiązujący do końca 2015 r. art. 272 pkt 1 lit. b ordynacji podatkowej stanowił, że organy podatkowe przeprowadzają czynności sprawdzające mające na celu sprawdzenie terminowości wpłacania zadeklarowanych podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów. Z tego przepisu usunięto zwrot „zadeklarowanych". Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy nowelizującej ordynację podatkową zrobiono to w celu uściślenia, że przepis ten należy odnosić także do zaliczek na podatek, jako że podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych wpłacają zaliczki na podatek, nie mając obowiązku składania w trakcie roku deklaracji o wysokości należnych zaliczek.
Poza tym, ze względu na to, że – jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej – istnieją obecnie wątpliwości co do tego, czy w ramach czynności sprawdzających możliwa jest weryfikacja danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej, w art. 272 pkt 5 o.p. rozszerzono katalog czynności sprawdzających w tym zakresie.
Forma elektroniczna
W przepisie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta