Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To także będzie niezły rok dla deweloperów

11 stycznia 2016 | Nieruchomości | Aneta Gawrońska
Mokotów nad Skarpą – nowa warszawska inwestycja Dom Development
źródło: Materiały Inwestora
Mokotów nad Skarpą – nowa warszawska inwestycja Dom Development
Ile trzeba zapłacić za lokal od dewelopera
źródło: Rzeczpospolita
Ile trzeba zapłacić za lokal od dewelopera

Popyt na lokale może być w tym roku nieco mniejszy. Na rynek trafią jednak lepsze inwestycje. Ceny pozostaną stabilne.

2015 rok, jak podkreśla Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, zapisze się jako rok rekordowego popytu na nowe mieszkania. Lokale sprzedawały się jak świeże bułeczki.

– Aby rynek zachował płynność, za rekordowym popytem musi iść rekordowa podaż, a więc liczba nowych inwestycji – wyjaśnia ekspert. – Dziś pojawiają się wątpliwości, czy dotychczasowe tempo sprzedaży mieszkań przez deweloperów jest możliwe do utrzymania w tym roku.

Podobne dylematy, jak przypomina Jędrzyński, pojawiały się jednak już pod koniec 2014 roku, który również był świetny pod względem wyników sprzedaży.

Ambitne plany

Marcin Krasoń, analityk Home Brokera, przypomina, że takiego popytu na mieszkania jak w ubiegłym roku nie było nawet w czasie boomu z lat 2006–2008. – Tylko w trzecim kwartale ubiegłego roku na sześciu najważniejszych rynkach firmy sprzedały prawie 13,2 tys. mieszkań – podaje, powołując się na dane firmy Reas. Zdaniem Krasonia firmy chcą jak najpełniej wykorzystać dobry okres i planują kolejne inwestycje.

Według GUS w ostatnich 12 miesiącach firmy dostały 93,2 tys. pozwoleń na budowę lokali. Oznacza to roczny wzrost o 20 proc. – To pokazuje, że firmy mają nadal ambitne plany. W mojej ocenie przynajmniej pierwsze dwa kwartały 2016 roku będą wyglądały podobnie. Będziemy świadkami dużej aktywności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament