Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca w szkole bez dwóch godzin poza planem lekcji

11 stycznia 2016 | Prawo | Katarzyna Wójcik

Nauczyciel z zakazem wykonywania zawodu i zwolniony dyscyplinarnie trafi do rejestru.

Polski nauczyciel, na którego w postępowaniu dyscyplinarnym nałożono zakaz pracy w zawodzie, nie zostanie zatrudniony w żadnym kraju Unii. Szkoła nie podpisze umowy ze skazanym za umyślne przestępstwo (np. jazdę pod wpływem alkoholu, pobicie czy kradzież) niezależnie od tego, kto ją prowadzi – gmina czy stowarzyszenie. Najbardziej wyczekiwaną zmianą przewidzianą w projekcie nowelizacji Karty nauczyciela jest jednak zniesienie od przyszłego roku szkolnego tzw. godzin karcianych.

– Godziny karciane to niemoralny przymus pracy za darmo. To też niepotrzebna biurokracja, a my chcemy ograniczyć sprawozdawczość – mówiła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej na jednej z konferencji.

Obowiązki poza pensum

Godziny karciane to dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel musi przepracować z uczniami niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji. Za prowadzenie zajęć w ramach takich godzin nie jest wypłacane dodatkowe wynagrodzenie.

– Jedną z idei tego rozwiązania było zorganizowanie dodatkowych zajęć dla uczniów wymagających wsparcia – tych z problemami w nauce i tych zdolnych. Praktyka szkolna w tym względzie była jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament