Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Który organ jest właściwy

11 stycznia 2016 | Podatki

Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie do ordynacji podatkowej regulacji, które określają nowy szczególny tryb wyznaczania właściwości organu podatkowego pierwszej instancji do prowadzenia konkretnych postępowań lub kontroli oraz 
tzw. przejęcia postępowania.

Zgodnie z dodanym do ordynacji podatkowej art. 17b § 1 organ podatkowy właściwy dla następcy prawnego jest właściwy do wszczęcia kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego za okres przed zdarzeniem skutkującym sukcesją podatkową. W uzasadnieniu projektu ustawy zmieniającej wskazano, że za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia fakt, iż to następca prawny posiada dokumentację dotyczącą działalności podmiotu przejmowanego.

Zasada ta nie ma jednak zastosowania do spadkobierców będących następcami prawnymi. W tym zakresie właściwy pozostaje organ właściwy według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (nowy art. 17b § 2 o.p.).

Tak jak w dniu wszczęcia

Z kolei w zmienionym art. 18b § 1 ordynacji podatkowej wskazuje się, że organy podatkowe właściwe w dniu wszczęcia postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej do określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostają właściwe we wszystkich sprawach związanych z zobowiązaniem podatkowym, które jest przedmiotem postępowania lub kontroli, chociażby w trakcie postępowania lub kontroli nastąpiło zdarzenie powodujące zmianę właściwości.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji oznacza to, że w jednym organie skupione są wszystkie sprawy podatnika dotyczące danego zobowiązania podatkowego, co dotychczas mogło budzić wątpliwości.

Ponadto w dodanym do ordynacji podatkowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament