Polityka rządzi czempionami
Zmiany rządu za każdym razem wywołują falę wymiany prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Tym razem odbywa się ona w szalonym tempie.
Anita Błaszczak
Ponad 45 proc. prezesów największych 31 spółek, których udziałowcem jest Skarb Państwa, zdążył w ciągu zaledwie dwóch miesięcy wymienić rząd PiS. Tak szybko kadrowa karuzela jeszcze nigdy nie pędziła. Co prawda aż 46–48 proc. prezesów straciło stanowiska po przejęciu władzy przez PiS w 2005 r. i przez SLD w 2002 r., ale wówczas zajęło to rządzącym cztery miesiące.
Karuzela się kręci
Główna fala kadrowych przetasowań na fotelach szefów największych firm z udziałem Skarbu Państwa przetoczyła się w grudniu, gdy w 11 z 25 spółek doszło do rozstania z dotychczasowym szefem. W PKP było ono nawet dwukrotne, gdyż nowo powołany prezes po dwóch dniach zrezygnował. Przełom ubiegłego i tego roku przyniósł kolejne zmiany (w spółkach mediowych).
Komentatorzy zwracają uwagę na zbliżające się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy w Grupie Azoty i w KGHM. Herbert Wirth, który od 2009 r. kieruje Polską Miedzią, jeszcze w listopadzie ub.r. stwierdził w radiowej Trójce, że zmiany na stanowisku prezesa firmy z pewnością są już przygotowane. Pierwszym krokiem mogą tu być roszady w radzie nadzorczej, które ma przegłosować zwołane na 18 stycznia NWZA. Podobny scenariusz rysuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta