Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uporządkują się rachunki zakładów gminnych

11 stycznia 2016 | Prawo | Paweł Rochowicz

Samorządy nie będą musiały zwracać VAT, jeśli go sobie nie odliczyły. Taką regułę ma przynieść specjalna ustawa realizująca wyrok unijnego Trybunału.

Rząd zapowiada, że ureguluje sprawę rozliczeń VAT przez samorządowe jednostki budżetowe. Zapowiedź przygotowania stosownego projektu ustawy ogłoszono w planie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Ustawa ma w praktyce wprowadzić w życie wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 września 2015 r. w sprawie Gminy Wrocław, która spierała się z ministrem finansów (sygn. C-276/14). Trybunał orzekł wówczas, że gminne jednostki budżetowe nie mogą być podatnikami VAT odrębnymi od gminy jako takiej, gdyż nie są w pełni samodzielnymi podmiotami i nie ponoszą ryzyka biznesowego. Cechami podatnika VAT są bowiem, według europejskiej dyrektywy, m.in. samodzielność w prowadzeniu działalności gospodarczej i ponoszenie jej ryzyka.

Najważniejsze skutki tego wyroku dotyczą kwoty podatku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament