Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drugi raz nie podjąłbym się reformy procesu

11 stycznia 2016 | Prawo | Agata Łukaszewicz
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

prof. Michał Królikowski | Rząd wycofuje się właśnie z wprowadzonej w lipcu 2015 r. nowej procedury karnej. Dzięki niej miało być sprawniej 
i szybciej. Co o decyzji nowego ministra sprawiedliwości myśli współautor reformy i były wiceminister? Czy odbiera ją jak porażkę i gdzie upatruje przyczyn niepowodzenia 
– opowiada w rozmowie z Agatą Łukaszewicz.

Rz: To już przesądzone. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, wycofuje zmienioną w lipcu 2015 r. procedurę karną, której jest pan współautorem. Jutro projektem przywracającym stare przepisy ma się zająć Rada Ministrów. To dobra decyzja? W pewnym sensie dla autorów, w tym i pana, to  porażka. Dlaczego się nie udało?

Michał Królikowski: Tak, chociaż projektu cały czas nie przyjęła Rada Ministrów. Sama decyzja resortu nie budzi mojego zdziwienia. Przecież zapowiadano to podczas prac legislacyjnych w poprzedniej kadencji Sejmu, a sam Jarosław Kaczyński określił tę reformę jako wycofanie się państwa z walki z przestępcami.

Powrót prokuratury do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz zainteresowanie kierownictwa resortu powodują, że wiodący staje się ponownie interes oskarżycielski, nie zaś związany ze sprawnością wymiaru sprawiedliwości.

Dodajmy, że prowadzimy rozmowę, mimo że projekt nowelizacji, wniesiony wprawdzie pod obrady Rady Ministrów, nie został jeszcze ujawniony. Swoją drogą, niektóre informacje (gdyby okazały się prawdziwe), jak ta, że resort wycofuje się z gwarancji obrony z urzędu, a więc zwiększenia dostępności relatywnie niedrogiej pomocy prawnej, wprawiają w osłupienie.

Myśli pan, że bez zagrożenia dla kondycji wymiaru sprawiedliwości można było jeszcze poczekać z tą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament