Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki VAT przy umowie konsorcjum

11 stycznia 2016 | Podatki | Małgorzata 
Lehmann-Ziaja
Małgorzata 
Lehmann-Ziaja, konsultantka podatkowa w ECDDP sp. z o. o.
źródło: materiały prasowe
Małgorzata 
Lehmann-Ziaja, konsultantka podatkowa w ECDDP sp. z o. o.

Spór o opodatkowanie wzajemnych rozliczeń stron realizujących wspólny cel na podstawie umowy 
o utworzeniu konsorcjum nadal pozostaje nierozstrzygnięty. Organy i sądy mają bowiem różne zdania na ten temat.

Organy podatkowe zazwyczaj traktują wzajemne rozliczenia uczestników konsorcjum jako czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Natomiast stanowisko wyrażane w tym zakresie w orzecznictwie sądów administracyjnych jest zupełnie odmienne. Sądy nakazują traktować tego typu rozliczenia jako niepodlegające reżimowi ustawy o VAT.

Organizacja na kilka sposobów

Modelowym sposobem organizacji konsorcjum jest wyodrębnienie wśród jego członków lidera, realizującego funkcje reprezentacyjne bezpośrednio wobec zleceniodawcy konsorcjum. W praktyce, w zależności od przyjętych postanowień umowy, członkowie konsorcjum wspólnie wykonują na rzecz zleceniodawcy określone zadanie, dzieląc się przychodami i kosztami związanymi z jego realizacją. Umowa konsorcjum może przewidywać, że poszczególne strony realizując swoją część zadań samodzielnie i na własny rachunek nabywają określone towary i usługi, przy czym koszty są następnie przenoszone na pozostałych członków konsorcjum. W innym wariancie wszystkie koszty realizacji zadania ponosi lider, a następnie obciąża nimi pozostałe strony umowy. Bez względu na przyjęte rozwiązanie pomiędzy stronami umowy wystąpi konieczność wzajemnego rozliczenia kosztów przedsięwzięcia. Ponadto umowa może przewidywać określony udział poszczególnych uczestników konsorcjum zarówno w kosztach, jak i przychodach ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament