Jaki VAT przy umowie konsorcjum
Spór o opodatkowanie wzajemnych rozliczeń stron realizujących wspólny cel na podstawie umowy o utworzeniu konsorcjum nadal pozostaje nierozstrzygnięty. Organy i sądy mają bowiem różne zdania na ten temat.
Organy podatkowe zazwyczaj traktują wzajemne rozliczenia uczestników konsorcjum jako czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Natomiast stanowisko wyrażane w tym zakresie w orzecznictwie sądów administracyjnych jest zupełnie odmienne. Sądy nakazują traktować tego typu rozliczenia jako niepodlegające reżimowi ustawy o VAT.
Organizacja na kilka sposobów
Modelowym sposobem organizacji konsorcjum jest wyodrębnienie wśród jego członków lidera, realizującego funkcje reprezentacyjne bezpośrednio wobec zleceniodawcy konsorcjum. W praktyce, w zależności od przyjętych postanowień umowy, członkowie konsorcjum wspólnie wykonują na rzecz zleceniodawcy określone zadanie, dzieląc się przychodami i kosztami związanymi z jego realizacją. Umowa konsorcjum może przewidywać, że poszczególne strony realizując swoją część zadań samodzielnie i na własny rachunek nabywają określone towary i usługi, przy czym koszty są następnie przenoszone na pozostałych członków konsorcjum. W innym wariancie wszystkie koszty realizacji zadania ponosi lider, a następnie obciąża nimi pozostałe strony umowy. Bez względu na przyjęte rozwiązanie pomiędzy stronami umowy wystąpi konieczność wzajemnego rozliczenia kosztów przedsięwzięcia. Ponadto umowa może przewidywać określony udział poszczególnych uczestników konsorcjum zarówno w kosztach, jak i przychodach ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta