„Zły” dług można sprzedać
Przedawnienie roszczenia majątkowego uniemożliwia zaliczenie jego wartości do kosztów. Reguła ta nie ma zastosowania w przypadku odpłatnego zbycia wierzytelności.
Niewypłacalność kontrahenta jest poważnym ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Często zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy nie są w stanie skutecznie wyegzekwować wymagalnych wierzytelności od swoich dłużników, co może prowadzić do przedawnienia tych kwot. Szansą na odzyskanie jakichkolwiek środków jest sprzedaż przedawnionego długu. Jednak przed podjęciem takiej takiej decyzji warto się zapoznać z konsekwencjami podatkowymi wynikającymi z tego typu transakcji.
Trzy lata
Co do zasady termin przedawnienia roszczeń wynikających z działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Po upływie tego terminu dłużnik może się uchylić od należnego wierzycielowi świadczenia, chyba że zrzeknie się korzystania z zarzutu przedawnienia. Powołanie się przez osobę, przeciwko której kierowane jest roszczenie, na zarzut przedawnienia powoduje, że wierzyciel nie może skorzystać z drogi sądowej w celu uzyskania świadczenia. Zobowiązanie jednak nie wygasa, ale przemienia się w tzw. zobowiązanie niezupełne. Co jednak najważniejsze, taki dług może być co do zasady przedmiotem swobodnego obrotu.
Liczy się tylko sprzedaż
Kwestia zbycia wierzytelności została uregulowana w art. 509–518 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z art. 509 k.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, chyba że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta