Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minister rozwiał wątpliwości w sprawie kosztów dodatkowych

11 stycznia 2016 | Podatki | Paweł Barnik, Ewelina Kalita
Paweł 
Barnik, zastępca dyrektora Departamentu ds. Podatków Pośrednich w ECDDP sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Paweł 
Barnik, zastępca dyrektora Departamentu ds. Podatków Pośrednich w ECDDP sp. z o.o.

Podstawa opodatkowania VAT z tytułu importu towarów powinna uwzględniać także inne koszty niż prowizja, opakowania, transport i ubezpieczenie, pod warunkiem że nie zostały one wliczone do wartości celnej i są ponoszone do określonego miejsca przeznaczenia.

28 września 2015 r. została wydana interpretacja ogólna ministra finansów w zakresie kosztów dodatkowych wliczanych do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów (PT2.8101.1.2015.SJK.20).

Co mówią przepisy

Co do zasady, podstawą opodatkowania z tytułu importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli natomiast przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, to podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art. 30b ust. 1 ustawy o VAT). Inaczej ustawodawca ukształtował zasady określania podstawy opodatkowania importu towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego oraz towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych oraz procedurą przetwarzania pod kontrolą celną (art. 30b ust. 2-3 ustawy o VAT).

Na podstawie art. 30b ust. 4 ustawy o VAT podstawa opodatkowania z tytułu importu towarów obejmuje koszty dodatkowe, takie jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament