Minister rozwiał wątpliwości w sprawie kosztów dodatkowych
Podstawa opodatkowania VAT z tytułu importu towarów powinna uwzględniać także inne koszty niż prowizja, opakowania, transport i ubezpieczenie, pod warunkiem że nie zostały one wliczone do wartości celnej i są ponoszone do określonego miejsca przeznaczenia.
28 września 2015 r. została wydana interpretacja ogólna ministra finansów w zakresie kosztów dodatkowych wliczanych do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów (PT2.8101.1.2015.SJK.20).
Co mówią przepisy
Co do zasady, podstawą opodatkowania z tytułu importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli natomiast przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, to podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art. 30b ust. 1 ustawy o VAT). Inaczej ustawodawca ukształtował zasady określania podstawy opodatkowania importu towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego oraz towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych oraz procedurą przetwarzania pod kontrolą celną (art. 30b ust. 2-3 ustawy o VAT).
Na podstawie art. 30b ust. 4 ustawy o VAT podstawa opodatkowania z tytułu importu towarów obejmuje koszty dodatkowe, takie jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta