Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot wydatków związanych z podróżą służbową bez PIT

11 stycznia 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Oddane pracownikowi opłaty za z pobieranie przez niego na cele biznesowe gotówki z bankomatu podczas podróży służbowej są jego przychodem ze stosunku pracy, który jednak korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Pracodawca (spółka ABC) pokrywa pracownikom w 100 proc. koszty opłat związanych z pobieraniem gotówki z bankomatu na uzasadnione cele biznesowe, jeśli to pobranie nastąpiło podczas podróży służbowej trwającej powyżej czterech dni. Czy zwrot tych opłat jest przychodem pracownika opodatkowanym podatkiem dochodowym? Czy na pracodawcy ciąży obowiązek poboru zaliczki na PIT od tego świadczenia? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z zasadą powszechności wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT). Ustawa o PIT wyróżnia kilka źródeł przychodów. I tak, m.in. stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Co mówią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament