Największa porażka Europy
Program przeniesienia uchodźców z Grecji i Włoch miał objąć 160 tys. osób. Wyjechało jedynie 272 z nich.
W Brukseli nie pamiętają takiej porażki zjednoczonej Europy.
Gdy wiosną ubiegłego roku ku naszemu kontynentowi ruszyła bezprecedensowa fala imigrantów, kanclerz Angela Merkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaangażowali cały swój autorytet polityczny i przez osiem miesięcy próbowali przekonać wszystkie kraje Wspólnoty najpierw do obowiązkowego, a potem dobrowolnego programu przyjmowania imigrantów. Chodziło o odciążenie Niemiec, które ostatecznie w 2015 r. przyjęły 1,1 mln uchodźców.
W trakcie trudnych negocjacji doszło do ostrego konfliktu między krajami Europy Środkowej a Berlinem. Węgry, Słowacja i Czechy zostały oskarżone o „egoizm" i ostatecznie przegłosowane kwalifikowaną większością głosów w Radzie Unii Europejskiej. Konflikt pozostawił głębokie uprzedzenia między największym krajem Unii a państwami Europy Środkowej, bo dotyczył żywotnego dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta