Na co najchętniej wydawali miliardy euro inwestorzy w 2015 roku?
Rozmowa | Do Polski przyszedł kapitał z RPA oraz krajów azjatyckich. Pierwsze zakupy zrobiły fundusze z pieniędzmi z Bliskiego Wschodu. Czy inwestorzy będą się przenosić do innych krajów naszego regionu Europy?
Rz: Jaki był 2015 rok na rynku inwestycyjnym?
Renata Osiecka, AXI IMMO: Miniony rok na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Polsce był kolejnym rekordowym rokiem. Polska i kraje regionu stały się ważnym rynkiem dla międzynarodowego kapitału pochodzącego z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, a także z USA, Kanady, RPA czy z funduszy azjatyckich.
Wyjątkowo wysoka wartość transakcji – na koniec roku mogła przekroczyć 3,5 mld euro – najlepiej świadczy o popularności produktów inwestycyjnych na polskim rynku.
W jakie miasta celowali inwestorzy?
Miniony rok należał przede wszystkim do miast regionalnych, gdzie w szczególności w segmencie handlowym i biurowym miały miejsce największe transakcje, w tym sprzedaż Centrum Handlowego Riviera w Gdyni za blisko 300 mln euro oraz sprzedaż wizytówki handlowej Poznania – Starego Browaru – funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management za podobną kwotę.
Brak produktów typu prime w stolicy oraz silna pozycja ośrodków regionalnych w Polsce, w połączeniu z silnym popytem konsumpcyjnym i rozwojem sektora usług, były czynnikami, które pozytywnie wpłynęły na popyt na rynku inwestycyjnym.
Jest to specyfika Polski, nigdzie w naszym regionie Europy nie ma tylu silnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta