Czy pracownik zapłaci PIT od posiłków w podróży służbowej
Fiskus uważa, że pracodawca zapewniający delegowanej osobie wyżywienie w czasie firmowego wyjazdu musi pobierać zaliczki na podatek od wartości obiadów przewyższającej kwotę należnych diet.
Jednym z obowiązków pracodawcy wysyłającego pracownika w podróż służbową jest zapewnienie mu wyżywienia. Może to nastąpić poprzez wypłatę diety lub zapewnienie posiłków w naturze. W drugim przypadku powstaje pytanie o opodatkowanie przychodu pracownika. Fiskus stoi na stanowisku, że limitem zwolnienia z PIT dla posiłków jest kwota diety. Wyrok NSA z 11 września 2015 r. (II FSK 1516/13) wpisuje się w linię interpretacyjną niekorzystną dla podatników.
Niekwestionowane prawo do zwolnienia
W praktyce podatkowej przeważa pogląd, że sfinansowane delegowanemu pracownikowi posiłki korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT jedynie do wysokości diet. W granicach tej wartości ze zwolnienia korzystają wszystkie formy zapewnienia pracownikowi wyżywienia, czyli np.:
- wypłacenie diety,
- wydanie posiłków w naturze,
- opłacenie lub refundacja przez pracodawcę kosztu zakupu usług gastronomicznych przez pracownika.
Świadczenia przewyższające wartość diet, również te w naturze, są przychodem ze stosunku pracy. Podobnie orzeczono w ww. wyroku.
Co przysługuje...
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta