Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy pracownik zapłaci PIT od posiłków w podróży służbowej

11 stycznia 2016 | Podatki | Jarosław Sekita

Fiskus uważa, że pracodawca zapewniający delegowanej osobie wyżywienie w czasie firmowego wyjazdu musi pobierać zaliczki na podatek od wartości obiadów przewyższającej kwotę należnych diet.

Jednym z obowiązków pracodawcy wysyłającego pracownika w podróż służbową jest zapewnienie mu wyżywienia. Może to nastąpić poprzez wypłatę diety lub zapewnienie posiłków w naturze. W drugim przypadku powstaje pytanie o opodatkowanie przychodu pracownika. Fiskus stoi na stanowisku, że limitem zwolnienia z PIT dla posiłków jest kwota diety. Wyrok NSA z 11 września 2015 r. (II FSK 1516/13) wpisuje się w linię interpretacyjną niekorzystną dla podatników.

Niekwestionowane prawo do zwolnienia

W praktyce podatkowej przeważa pogląd, że sfinansowane delegowanemu pracownikowi posiłki korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT jedynie do wysokości diet. W granicach tej wartości ze zwolnienia korzystają wszystkie formy zapewnienia pracownikowi wyżywienia, czyli np.:

- wypłacenie diety,

- wydanie posiłków w naturze,

- opłacenie lub refundacja przez pracodawcę kosztu zakupu usług gastronomicznych przez pracownika.

Świadczenia przewyższające wartość diet, również te w naturze, są przychodem ze stosunku pracy. Podobnie orzeczono w ww. wyroku.

Co przysługuje...

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament