Zamykając firmę, trzeba rozliczyć VAT
Zakończenie działalności to nie tylko formalności związane z wyrejestrowaniem jej w urzędach, ale także obowiązki przewidziane w przepisach podatkowych, takie jak np. sporządzenie remanentu likwidacyjnego czy korekta podatku.
Zwrot nadwyżki na rachunek byłych wspólników
Prowadzę razem ze wspólnikami działalność w formie spółki cywilnej. Z tytułu zakończenia działalności gospodarczej (rozwiązania spółki) składamy ostatnią deklarację VAT-7. Mamy wykazaną nadwyżkę kwoty podatku naliczonego i składamy wniosek o zwrot w terminie 60 dni. Czy z tego tytułu jesteśmy zobowiązani do złożenia dodatkowych dokumentów lub wniosków do urzędu? Czy są jakieś sankcje w takim przypadku?
Wspólnicy spółek niemających osobowości prawnej (w tym również spółki cywilnej) mają prawo do otrzymania zwrotu VAT z tytułu złożenia ostatniej deklaracji podatkowej VAT-7 przez spółkę cywilną. Jak wskazuje art. 14 ust. 9a ustawy o VAT, z tytułu zakończenia działalności gospodarczej (rozwiązania spółki), wspólnikom spółki przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym spółka była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.
Ustawa o VAT nakazuje złożenie wspólnikom dodatkowych dokumentów uprawniających do zwrotu VAT. Chodzi o:
- umowę spółki, aktualną na dzień rozwiązania spółki;
- wykaz rachunków bankowych wspólników w banku mającym siedzibę w Polsce lub rachunków w SKOK, na które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta