Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skorzystanie z preferencji możliwe pod warunkiem posiadania dokumentów

11 stycznia 2016 | Podatki | Marta 
Kolbusz-Nowak
Marta 
Kolbusz-Nowak, starsza konsultantka w dziale doradztwa podatkowego EY, 
w zespole podatków pośrednich
źródło: materiały prasowe
Marta 
Kolbusz-Nowak, starsza konsultantka w dziale doradztwa podatkowego EY, 
w zespole podatków pośrednich

Przedsiębiorca może zastosować stawkę zero proc. VAT dla usług międzynarodowego transportu towarów importowanych oraz dla usług spedycji. Musi jednak posiadać dokument potwierdzony przez urząd celny, 
z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania z tytułu importu tych towarów.

Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 listopada 2015 r. (IPPP3/4512-770/15-2/KT).

Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną VAT na terenie Polski oraz jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym. Rozważa poszerzenie zakresu swojej działalności o transport i spedycję przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro, nadawanych spoza terytorium UE i transportowanych do odbiorców na terenie Polski. Usługi transportu i spedycji świadczone przez wnioskodawcę mogą być wykonywane na dwa sposoby. Przy pierwszym z nich przesyłki będą transportowane samolotami spoza UE na terytorium Polski, gdzie zostanie dokonana ich odprawa celna, a następnie będą sortowane i transportowane do docelowych adresatów. W drugim z wariantów przesyłki będą transportowane samolotami spoza UE do państwa UE innego niż Polska, na terenie którego zostanie dokonana ich odprawa celna, po czym będą one transportowane do Polski, gdzie będą sortowane i transportowane do docelowych adresatów.

W związku ze świadczeniem ww. usług, w obu przypadkach, wnioskodawca będzie dysponował listem przewozowym (lub dokumentem spedytorskim) albo innym dokumentem, z którego będzie jednoznacznie wynikało, że wskutek przewozu przesyłek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10340

Wydanie: 10340

Spis treści
Zamów abonament