Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy rolnik zapłaci za wycinkę

08 lutego 2017 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska
Rolnik może usunąć bez zezwolenia każde drzewo z sadu
źródło: Shutterstock
Rolnik może usunąć bez zezwolenia każde drzewo z sadu

- Rolnik, który chce usunąć drzewa lub krzewy musi uzyskać zezwolenie i wnieść opłatę. - Jest tak, gdy planowana wycinka wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Renata Krupa-Dąbrowska

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady wycinki drzew. Wprowadziła je nowelizacja ustawy z 16 grudnia 2016 r. o ochronie przyrody (DzU z 30 grudnia 2016 r., poz. 2249). W wielu przypadkach zwalnia ona rolników z obowiązku uzyskania zgody na wycinkę. Jednak nie jest tak zawsze. W praktyce wywołuje to problemy. Są urzędy gmin, które żądają od rolników zezwoleń na wycinkę, inne z tego rezygnują.

Chodzi o to, że z art. 83f ust. 1 pkt 3a ustawy o ochronie przyrody wynika, że z obowiązku uzyskiwania zezwoleń zostały zwolnione osoby fizyczne, jeżeli usunięcie drzewa nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Rolnicy są osobami fizycznymi, czyli jeżeli są właścicielami ziemi, na której rośnie usuwane drzewo czy krzew, to spełniają pierwszy z tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament