Jakie skutki w księgach ma zmiana umowy leasingu powierzchni handlowej
MSSF | Zmniejszenie zakresu najmu wymaga m.in. ponownego oszacowania zobowiązania oraz korekty wartości prawa do użytkowania składnika aktywów. Różnicę odnosi się jako zysk lub stratę w rachunku zysków i strat. Marta Równicka
W styczniu 2016 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 „Leasing", który zastępuje dotychczasowy Międzynarodowy Standard Rachunkowości 17. Standard będzie obowiązywać dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później, z możliwością wcześniejszego zastosowania.
Inna klasyfikacja
Zmiany obejmą głównie leasingobiorców, a w szczególności spółki, będące najemcami nieruchomości na podstawie umów, które do tej pory były traktowane jak leasing operacyjny. Standard wprowadza istotne zmiany w zakresie klasyfikacji umów leasingu, wskutek czego prawie wszystkie umowy będą wymagały ujęcia w bilansie, jako prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Na każdy dzień bilansowy zobowiązanie z tytułu leasingu będzie wyceniane podobnie jak zobowiązania finansowe, z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej, a prawo do użytkowania składnika aktywów będzie podlegać amortyzacji oraz testom na utratę wartości.
Ujęcie początkowe...
W terminie rozpoczęcia umowy, rozumianym jako wcześniejsza z dwóch dat:
- zawarcia leasingu lub
- zobowiązania się stron umowy do przestrzegania jej warunków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta