Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie skutki w księgach ma zmiana umowy leasingu powierzchni handlowej

08 lutego 2017 | Ekspert księgowego | Marta Równicka

MSSF | Zmniejszenie zakresu najmu wymaga m.in. ponownego oszacowania zobowiązania oraz korekty wartości prawa do użytkowania składnika aktywów. Różnicę odnosi się jako zysk lub stratę w rachunku zysków i strat. Marta Równicka

W styczniu 2016 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 „Leasing", który zastępuje dotychczasowy Międzynarodowy Standard Rachunkowości 17. Standard będzie obowiązywać dla okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później, z możliwością wcześniejszego zastosowania.

Inna klasyfikacja

Zmiany obejmą głównie leasingobiorców, a w szczególności spółki, będące najemcami nieruchomości na podstawie umów, które do tej pory były traktowane jak leasing operacyjny. Standard wprowadza istotne zmiany w zakresie klasyfikacji umów leasingu, wskutek czego prawie wszystkie umowy będą wymagały ujęcia w bilansie, jako prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu. Na każdy dzień bilansowy zobowiązanie z tytułu leasingu będzie wyceniane podobnie jak zobowiązania finansowe, z wykorzystaniem efektywnej stopy procentowej, a prawo do użytkowania składnika aktywów będzie podlegać amortyzacji oraz testom na utratę wartości.

Ujęcie początkowe...

W terminie rozpoczęcia umowy, rozumianym jako wcześniejsza z dwóch dat:

- zawarcia leasingu lub

- zobowiązania się stron umowy do przestrzegania jej warunków,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament