Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia niezawisły, chociaż omylny

08 lutego 2017 | Kraj | Izabela Kacprzak Grażyna Zawadka

Krakowska sędzia, która zleciła najdroższą ekspertyzę lekarską w historii, ma postępowanie karne. To precedens.

Trwa fatalna passa wymiaru sprawiedliwości. Najpierw warszawski sąd wytyka tortury w areszcie i przyznaje za to wysokie zadośćuczynienie. Później inny wolno puszcza lidera szajki ściganego także w Europie za milionowe oszustwa.

Teraz rusza precedensowe śledztwo wobec sędzi Agnieszki Pilarczyk z Krakowa, która miała „zaniedbać obowiązków", prowadząc proces dotyczący śmierci ojca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wszczęła je w poniedziałek Prokuratura Regionalna w Katowicach.

– Dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, za co grozi do trzech lat więzienia – mówi Ireneusz Kunert, rzecznik katowickiej prokuratury.

Czym podpadła sędzia? Za kilkustronicową ekspertyzę biegłych lekarzy do prywatnego procesu w sprawie śmierci ojca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zapłaciła aż 370 tys. zł. Tymczasem opinia może się okazać bezwartościowa, bo sporządzający ją pozostawali w konflikcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament