Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto stracił prawo do kwartalnych rozliczeń VAT

08 lutego 2017 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Mali podatnicy niestosujący metody kasowej, którzy zarejestrowali się na potrzeby podatku od towarów i usług po 30 września 2016 r., nie mogą składać w 2017 r. deklaracji VAT-7K. Przepisy przejściowe nie precyzują formalności.

- Podatnik założył działalność i zarejestrował się jako podatnik VAT czynny w listopadzie 2016 r. Zgłosił, że będzie rozliczał VAT kwartalnie (VAT-7K). Podatnik nie dokonuje dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT. Pierwszą deklarację złożył 25 stycznia 2017 r. – za IV kwartał 2016. Czy po ostatniej zmianie przepisów o VAT ma prawo do składania deklaracji VAT-7K? Jeśli nie, to co powinien zrobić, aby nie narazić się na konsekwencje ze strony urzędu skarbowego? – pyta czytelnik.

Nowelizacja przepisów o VAT znacznie ograniczyła krąg podmiotów uprawnionych do rozliczania VAT co trzy miesiące. Podatnicy, którzy mogą składać deklaracje kwartalne VAT-7K w urzędzie skarbowym w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale, zostali wymienieni w >tabeli obok.

W zależności od przychodów

Przez małego podatnika rozumie się podatnika podatku od towarów i usług:

a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro,

b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament