Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy stosowanie zasad etyki w rachunkowości da się potwierdzić certyfikatami

08 lutego 2017 | Ekspert księgowego | Grażyna Voss
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Źródło: opracowanie własne na podstawie badania ankietowego (N–881)
źródło: Rzeczpospolita
Źródło: opracowanie własne na podstawie badania ankietowego (N–881)

ODPOWIEDZIALNOŚĆ | Wpływ kierownictwa na podwładnych oraz nacisk menedżerów na wyniki to główne przyczyny nieetycznych zachowań, jakie kierownicy jednostek wskazywali w przeprowadzonych badaniach.

„Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości" jest zbiorem norm etycznych, których przestrzeganie jest nieodzownym elementem działalności gospodarczej i rachunkowości. Ich zakres i praktyczne zastosowanie ciągle budzi wątpliwości, dlatego warto podjąć wszelkie działania, umożliwiające ich prawidłowe i powszechne przestrzeganie

Normy te nie powinny obowiązywać jedynie księgowych, ale również kierowników jednostek gospodarczych. Jednak w ich opinii, ocena praktycznego zastosowania norm etycznych budzi wątpliwości. Dlatego należy wzmocnić rolę etyki zawodowej, podejmując działania promujące, edukacyjne czy wprost środki zabezpieczające i potwierdzające przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Wprowadzenie takich rozwiązań wymaga zmian w regulacjach prawnych i w sposobie myślenia kadry kierowniczej we wszystkich podmiotach gospodarczych, działających na rynku. Wynika to z konieczności wprowadzenia do świata biznesu zasad etyki, aby biznes był prowadzony uczciwie.

Kodeks tak, ale przede wszystkim ustawa

Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych i przedstawienie wiarygodnych sprawozdań łączy się nierozerwalnie nie tylko z zasadami etyki zawodowej, zawartymi w „Kodeksie Zawodowej Etyki w Rachunkowości" Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, ale przede wszystkim z wymogami prawnymi wynikającymi z ustawy o rachunkowości (uor), kodeksu karnego i kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament