Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa spółki cichej bez PCC

08 lutego 2017 | Ekspert księgowego

Zawarcie umowy spółki cichej nie jest wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC - katalogu czynności cywilnoprawnych obciążonych tym podatkiem.

Stanowisko takie potwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w  interpretacji z 20 września 2016 r. (IBPB-2-1/4514-431/16-1/PM).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka z o.o. wskazała, że planuje zawrzeć umowę spółki cichej z inną spółką kapitałową. Na jej podstawie wnioskodawca zobowiąże się do wniesienia wkładu pieniężnego do drugiej spółki celem sfinansowania wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego, w zamian za uzyskanie udziału w jej potencjalnych zyskach. Wkład ten będzie mógł być na żądanie wnioskodawcy zwrócony, a ponadto będą mu przysługiwać określone uprawnienia kontrolne. Wnioskodawca nie będzie ponosił jednak odpowiedzialności za zobowiązania wspólnika aktywnego, w tym za te wynikające ze wspólnego przedsięwzięcia. Ponadto, nie będzie uczestniczył w stratach drugiej spółki.

Spółka zapytała, czy taka forma współpracy będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jej zdaniem, uzgodnienia pomiędzy kontrahentami noszą znamiona umowy spółki cichej, która...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament