Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeniesienie praw majątkowych nie jest warunkiem podatkowej kwalifikacji licencji

08 lutego 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Kwoty związane z nabyciem i wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego można uznać za wydatki na nabycie składnika majątku trwałego, będącego wartością początkową wartości niematerialnej i prawnej.

Firma wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT w zakresie zaliczenia do wartości początkowej wynagrodzenia zapłaconego za nabycie zintegrowanego systemu informatycznego oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Z wniosku wynikało, że zakład zakupił zintegrowany system informatyczny. Za wykonanie umowy kontrahent otrzymał wynagrodzenie obejmujące wszelkie koszty z nią związane, w tym koszty szkoleń pracowników z zakresu obsługi, koszty dostawy i wdrożenia, udzielenia licencji dla oprogramowania, dostawy urządzeń niezbędnych do prawidłowej pracy wraz z wymaganymi certyfikatami, atestami, wsparcia i gwarancji oraz koszty transportu, podróży, niezbędnych opłat i podatków łącznie z VAT. Spółka wskazała ponadto, że zgodnie z umową oprogramowanie wraz z dostarczoną dokumentacją jest przedmiotem praw autorskich i podlega ochronie. Wykonawca jako licencjodawca udzielił spółce licencji. Z wyjaśnień podatniczki wynikało jednak, że nie zostało na nią przeniesione autorskie prawo majątkowe.

Fiskus miał odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące CIT. Po pierwsze, czy wynagrodzenie zapłacone za nabycie opisanego systemu informatycznego stanowi w całości wartość początkową. Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10670

Wydanie: 10670

Spis treści
Zamów abonament